Kadın

İHD ve Baro kadın komisyonu: Yaşamımızı hedef alan OHAL kaldırılsın

Diyarbakır Barosu ve İHD Diyarbakır kadın komisyonları, OHAL döneminde yaşamın her alanında kadınlara yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, OHAL'in kaldırılması çağrısı yaptı.

Haberi Oku

Kadınlar tecrit ve soykırıma karşı sokağa çıkacak

Kadın soykırıma dikkat çekmek ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla iki ayrı kampanya başlatan TJA'nın eylemlerine ilişkin konuşan Gülcihan Şimşek, Eylül ayında kadınların sokağa inerek, OHAL koşullarında örgütlü mücadeleyi yükselteceklerini ifade etti.

Haberi Oku

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü: 25 Kasım'a kadar somut eylemlerimiz olacak

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, "Taciz, tecavüz, çocuk istismarı ve kadın bedeni üzerinde geliştirilen politikaların teşhiri ve durdurulması için kampanya başlattık" diyerek 25 Kasım'a kadar somut takvimsel eylem kararı aldıklarını aktardı.

Haberi Oku

'İktidar söylemleri cinsel saldırıyı artırıyor'

İktidarın söylemleri erk zihniyetini kışkırtarak kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddeti artırdığını belirten Avukat Nesrin Gözen Bilek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumsal bir dayanışmaya ve güçlü bir sese ihtiyaç olduğunu söyledi.

Haberi Oku

Mor Dayanışma yaz kampında bir araya geliyor

25-27 Ağustos’ta Balıkesir’de yaz kampında bir araya gelecek olan Mor Dayanışma üyesi kadınlar, “Sen yoksan eksiğiz kız kardeşim. Haydi özgürlüğün sesine kulak verelim” diyerek tüm kadınlara katılım çağrısında bulundu.

Haberi Oku

TJA’dan ‘kadın soykırımı’ videosu

TJA, “Kadın Soykırımını Durduracağız, Yaşamı Özgürleştireceğiz” şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında en yakınlarındaki erkek ve devlet tarafından öldürülen kadınları konu alan video hazırladı.

Haberi Oku

Nevin Yıldırım'ın temyiz duruşmasına çağrı: Duyuramadığı ses olalım

Kendisine silah zoruyla cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider'i özsavunma sonucu öldüren Nevin Yıldırım'ın avukatları, "Nevin'in duyuramadığı ses olmaya" sözleriyle 14 Eylül'de görülecek temyiz duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Haberi Oku

İstanbul Kadın Meclisi'nin ilk toplantısına katılım çağrısı

Kadına dair tüm konuların konuşulup tartışılacağı İstanbul Kadın Meclisi'nin ilk toplantısı için kadınlar bildiri dağıtarak katılım çağrısında bulundu.

Haberi Oku

Hak savunuculardan Afganistan'a: 'Bekaret testi'nden vazgeç

Afganistan İnsan Hakları Komisyonu, Afgan hükümetine kadınlara "bekaret testi" uygulamaktan vazgeçme çağrısı yaptı.

Haberi Oku

‘Ev hapsi’ verilen istismarcının tutuklanması için başvuru

Aynı apartmanda kaldığı 15 yaşındaki A.Y.'yi cinsel istismara maruz bırakan C.S.'ye "ev hapsi" verilmesi kararına itiraz eden avukat Sevil Aracı Bek, C.S.'nin tutuklanması için mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 70