'İktidar söylemleri cinsel saldırıyı artırıyor'

MERSİN - İktidarın söylemleri erk zihniyetini kışkırtarak kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddeti artırdığını belirten Avukat Nesrin Gözen Bilek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumsal bir dayanışmaya ve güçlü bir sese ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kadına yönelik cinsel saldırı, şiddet ve cinayetler kamuoyunun gündeminde düşmezken, kadını yok sayan devlet politikaları ise bu tabloyu her geçen gün daha da artırıyor. Avukat Nesrin Gözen Bilek, iktidarın söylemlerinin erk zihniyetini kışkırtarak, şiddeti artırdığını belirtti. Bu söylemlerin toplumda kadına bakışı değiştirdiğini vurgulayan Bilek, "Hükümet erk durumu artıran söylemeler söylemektedir. Bu da kadına yönelik şiddetti arttırmaktadır. Çünkü kadın cinayetleri de sonuçta erkek, erk anlayışı ile yapılıyor” dedi.

Kadın cinayetlerinin bireyin değil toplumsal bir sorun olduğunu kaydeden Bilek, şöyle dedi: “Devletin toplumsal bu soruna el atması ve kadın cinayetlerini önlemesi gerekir. Fakat şuan mevcut iktidar bunu önleyecek konumda değil. Devleti sıkıştırdığımız takdirde kadın cinayetlerini ve şiddetini önlemek için harekete geçer.” Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumsal bir dayanışmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Bilek, bu dayanışma olmadığı takdirde devletten kadın haklarını korumasını beklemenin hikaye olacağını söyledi. Devletin erk zihniyetle yönetildiğinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Bilek, bu güne kadar kadın kırımı ve şiddetinin artmasının en büyük sebebinin devlet politikası olduğunu vurguladı. Bilek, kalıcı çözüm için güçlü bir sese ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

'İKTİDAR KORUMACI DEĞİL SALDIRICI KONUMDA'

Şiddete maruz kalan kadının sığınacağı güvenli bir yerin olması gerektiğini belirten Bilek, "Biz kadından tek başına kahramanlık yapmasını bekliyoruz. O kadının kahraman olmasını beklemek hele yaşadıklarını ve yaşayacaklarını düşündüğümüzde çok zordur. Belki iki gün medyada yer alabilir. Fakat daha sonraki yaşamında o kadın tek başınadır. O yüzden tek başına bireyden kahramanlık beklemek çok acımazsızca bir tavır olur. Kahramanlığın olması için o kadın şiddete karşı çıktığında arkasında önemli bir desteğin olması gerekir. Bu yüzden burada devlete önemli görevler düşüyor” diye konuştu. Bilek, aksine şuan bulunan iktidarın korumacı değil saldırıcı bir konumda olduğunu ifade etti.

'YASA VAR AMA...'

AKP Hükümeti'nin son yıllarda kadına yönelik çıkardığı kimi yasaların karşılık bulmadığını ve bu yasalara sadece politik bir çıkar olarak bakıldığını dile getiren Bilek, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle daha kapsamlı ve derinlikli mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

'HEP BİR HAK ETMİŞLİK DURUMU VAR'

Cinsel saldırı davalarında "Hep bir hak etmişlik" durumunun olduğunu ifade eden Bilek, bu davalardan sonuç alınması için önce yargıdaki eril bakış ve zihniyetin kırılması gerektiğinin altını çizdi. Bilek, şöyle devam etti: “Toplumdaki kadına bakış yargıda da olduğu için davalarda zorlanıyoruz. Cinsel taciz olaylarında verilen cezalar yetersiz çünkü bu tür davalar da somut deliller isteniliyor. Cinsel taciz olaylarında delil bulmak zor oluyor. Çünkü delillerin bulunması konusunda çok klasik davranılıyor. Sadece hastaneden gelen raporlara bakılması bu davalarda hak edilen cezaların verilmesini engelliyor.”

'AVUKATLAR ÖRGÜTLÜ YAKLAŞMALI'

Yargıdaki bu eril bakışın kırılması için kadın avukatlara önemli bir sorumluluk düştüğünü kaydeden Bilek, avukatların ciddi bir şekilde örgütlenmesi gerektiğini söyledi.