HDP Kadın Meclisi Sözcüsü: 25 Kasım'a kadar somut eylemlerimiz olacak

ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, "Taciz, tecavüz, çocuk istismarı ve kadın bedeni üzerinde geliştirilen politikaların teşhiri ve durdurulması için kampanya başlattık" diyerek 25 Kasım'a kadar somut takvimsel eylem kararı aldıklarını aktardı.

Devlet yetkililerinin cinsiyetçi söylemleri, yargı kararlarının özendirici olması ve ülkede yürütülen savaş politikaları, kadınların yaşamlarını tehlikeye sokmakla birlikte kadınların tüm kazanımlarına ve yaşam alanlarına da saldırıyı beraberinde getiriyor.

Yaşanan bu atmosferde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdikleri toplantı sonrası, "Şiddetle mücadele programı" kararı almıştı. Yürütecekleri kampanyaya ilişkin değerlendirmede bulunan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, "Taciz, tecavüz, çocuk istismarı ve kadın bedeni üzerinde geliştirilen politikaların teşhiri ve durdurulması için bu kampanyayı başlattık" dedi.

'KADINLARIN İTİRAZLARI VE ÖNCÜLÜĞÜNDE ŞEKİLLENEN BİR KAMPANYA'

Kadınlara ve kadın kazanımlarına karşı yürütülen politikaları durdurabilecek güçte olduklarını belirten Taşdemir, yeni dönemde etkin bir kampanya yürüteceklerini ifade etti. Taşdemir, "Bu kez daha özgün kadın sorunlarına, toplumsal sorunlara odaklanan, kadınların öncülüğünde, kadınların açığa çıkan itirazlarıyla şekillenen bir eylem hattı olacak. Bu kampanyamızın bir şiarı olacak ve bu şiar doğrultusunda somut takvimsel eylemler olacak" diye konuştu.

Taşdemir, eylemlerin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü'ne kadar süreceğini aktardı.

TACİZ, TECAVÜZ, ŞİDDET, KAYYUMA KARŞI MÜCADELE

Kadınların şiddete karşı mücadelede, kendi özgürlüklerini koruma ve direnme sürecinin yeni olmadığının altını çizen Taşdemir, her dönemde kadınların mücadele ederek ve bedeller ödeyerek elde ettikleri kazanımlarına ve özgürlüklerine yönelik saldırılar karşısında, kadınların güçlü ses çıkarma ve bir refleks verme gerekliliğinin açığa çıktığını belirtti. Bu temelde, "Şiddete karşı mücadele programı" kararı aldıklarını belirten Taşdemir, kampanyaya ilişkin karar alma sürecini anlattı. Taşdemir, "Kadınlar yaşam tarzlarından dolayı parklarda, sokaklarda şiddete maruz kalıyor, kadınların emeklerine el konuluyor, kadınların kazanımları kayyum aracılığıyla gasp ediliyor, yine direnen kadınlar, kadınlar adına söz söyleyen kadın öncüler hapsediliyor, cezaevlerinde kadınlara yönelik ciddi işkence boyutlarına varabilecek uygulamalar var. Yine kadın bedeni üzerinde bir teşhir söz konusu" ifadelerini kullandı.

'AKP KADINLARI KİMLİKSİZLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR'

Partilerinin uzun yıllardır kadınların partisi olma iddiasıyla siyasi arenaya çıktığını ve bu anlamda birçok ilke de imza attıklarını belirten Taşdemir, kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik saldırıların AKP eliyle hayata geçirildiğini ifade etti. AKP hükümetinin inşa etmeye çalıştığı bir toplumsal gerçek ve yeni bir rejimin olduğunu aktaran Taşdemir, bu yeni konsepte kadının kimliksizleştirilmeye çalıştırıldığını aktardı.

Taşdemir, "AKP'nin son 15 yıllık parti pratiğine baktığımızda her yönüyle kadınların hayatını cehenneme çeviren, kazanımlarını geriye götürmek isteyen bir siyasal iktidar olduğunu gördük. Yani kürsülerden, mikrofonlardan, sosyal medyadan, basından çok rahat bir şekilde kadınların nasıl yaşayacağına, nasıl giyineceğine, kaç çocuk doğuracaklarına kadar karar verilmesine dair bir telkin var. Bu kadınlar için ciddi bir tehlike" değerlendirmesinde bulundu.

'FAŞİZAN POLİTİKALAR KARŞISINDA EN İYİ DİNAMİZM GÜCÜ KADINLARDIR'

Savaşlarda, toplumsal ayaklanmalarda kadınların ezilen, gasp edilen, ganimet olarak sistematik eril yaklaşımlarla karşı karşıya kaldığının bugüne kadar alışılagelmiş bir algı olduğunu belirten Taşdemir, Rojava'da kadınlar öncülüğünde yürütülen mücadelenin bu algıyı kırdığını hatırlattı. Taşdemir, "Özellikle bugün Ortadoğu'da, Kürdistan'da ve Türkiye'de tüm bu faşizan politikalar karşısında en iyi dinamizmin gücü oluşturan kadınlardır. Örneğin Rojava Devrimi'ne dönüp baktığımızda en fazla öncülüğünü eden, yeniden toplumsal sözleşmeyi eşitlik temelinde kuran toplumun sadece kadın kimliğinin özgürleşmesi bağlamında değil aslında bir bütünen toplumun değişmesi dönüşmesi ve tam eşitliğin sağlanması anlamında ciddi bir mücadele var" diyerek, hem coğrafya açısından hem de Türkiye kadın hareketi açısından böyle bir farkındalığın oluştuğunu belirtti.