Kadınlar tecrit ve soykırıma karşı sokağa çıkacak

DİYARBAKIR - Kadın soykırıma dikkat çekmek ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla iki ayrı kampanya başlatan TJA'nın eylemlerine ilişkin konuşan Gülcihan Şimşek, Eylül ayında kadınların sokağa inerek, OHAL koşullarında örgütlü mücadeleyi yükselteceklerini ifade etti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 3 Ağustos’ta Batman’da “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” kampanyasının ardından, 19 Ağustos’ta İstanbul’da, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için, "Tecrit kaybedecek, özürlük kazanacak" kampanyasının startını verdi. TJA aktivisti Gülcihan Şimşek, 2 ayrı kampanyaya ilişkin konuştu.

‘KADIN KIRIMI YAŞANIYOR’

Şimşek, Ortadoğu’da süren savaşın Şengal’de bir kırıma dönüştüğünü söyleyerek, DAİŞ’in kaçırdığı ve katlettiği kadınları hatırlattı. 3 Ağustos’un kadın soykırımı günü olduğunu söyleyen Şimşek, bu nedenle kampanyanın startını Ağustos ayında verdiklerini belirtti. Şimşek, kampanyaya Batman’da start vermelerinin nedeninin ise bu kentte kadına dönük ciddi saldırılar ve kırım olduğunu ifade etti.

Hayatın her alanında kadına yönelik şiddetin arttığına işaret eden Şimşek, kadınları köleleştirmeye yönelik bir saldırının olduğunu söyledi. Kampanya ile kadın mücadelesi ve direnişini geliştireceklerini ifade eden Şimşek, son 2 yılda özellikle kadının giyim kuşamına kadar müdahale ve saldırıda bulunan bir zihniyetin olduğuna dikkat çekti.

Şimşek, AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca en çok kadınları hedef aldığını, kadınların özgürleşmesine yönelik engellemeler getirdiğini dile getirerek, buna karşı mücadeleyi büyüteceklerini vurguladı.

‘EYLÜL’DE KADINLAR SOKAĞA İNİYOR’

OHAL’den kaynaklı her şey yasaklansa da kadınların OHAL’i tanımadığını söyleyen Şimşek, buna karşı örgütlü mücadeleyi alanlarda vereceklerini kaydetti. Şimşek, kampanyaların Türkiye ve bölge illerinde yürütüleceğini söyleyerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride, kadın iradesine yönelik saldırılara, OHAL’e ve KHK’lere karşı alanlarda olacaklarını dile getirdi. Yapacakları eylem ve etkinliklerin önümüzdeki günlerde başlayacağı bilgisini veren Şimşek, nöbet eylemleri, toplantılar, panel, seminer ve büyük mitingler gerçekleştireceklerini aktardı.

‘SOKAKLARDAN HAYKIRACAĞIZ’

Şimşek, Öcalan üzerindeki tecridin aynı zamanda kadınlara yönelik olduğunu dile getirerek, kampanyalarınrı Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, özgürlüğüne kavuşmasını hedeflediğini aktardı. Kampanyalar ile tüm kadınlara ulaşacaklarını ifade eden Şimşek, kampanyaları sokaklarda kadınlarla örgütleyeceklerini söyledi. Şimşek, “Özgürlüklerimizin kısıtlandığı sokaklardan OHAL’i tanımadığımızı bir kez daha haykıracağız. Bütün kadınları kampanyalar etrafından kenetlenmeye mücadeleyi yükseltmeye çağırıyorum” diye konuştu.