Metin Göktepe Futbol Turnuvası bu yıl tutuklu gazetecilere atfedildi

İSTANBUL- Karadolapspor tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenecek olan Metin Göktepe Futbol Turnası, 5 Temmuz’da başlayacak. Bu yılki turnuva, tutuklu gazetecilere atfedilecek.

Haber takibi sırasında polislerce gözaltına alındıktan sonra işkence edilerek 8 Ocak 1996 tarihinde öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe adına Karadolapspor tarafından 9’uncusu düzenlenecek olan futbol turnuvası 5 Temmuz’da başlayacak. Karadolapspor’un Alibeyköy Saya Yokuşu’nda yer alan tesislerinde startı verilecek olan turnuva, bu yıl basına yönelik baskılara dikkat çekmek amacıyla tutuklu gazetecilere atfedilecek.

İlki 1998 yılında düzenlenen futbol turnuvası, oynandığı ilk tarihten bu yana olanaksızlıklar nedeniyle yer yer kesintiye uğradı ve en son 2015 yılında düzenlendi. Gazeteciliğin suç olmadığına dikkat çekmek amacıyla bu yıl yapılacak olan turnuvada 28 takım yer alacak. 35 yaş altı ve üstü şeklinde iki ayrı grubun yer alacağı turnuvada yarışacak takımlar adlarıyla dikkat çekiyor. Mahallede bulunan bir çok derneğe rağmen Karadolapspor’un Direniş adlı taraftar grubu, dernekleri olmadığı için Derneksizler adıyla turnuvaya katılırken, Ayaktakımı, Geziciler, Çapulcular, Ali İsmail Korkmaz takımları yer alacak. Takımlardan biri de, ülkede yaşanan adaletsizliğe vurgu yapmak için “Adalet” adıyla turnuvada yer alacak.

‘AMAÇ TUTUKLU GAZETECİLER İLE DAYANIŞMAK’

Karadolapspor’un antrenörlerinden Bektaş Çiçek, turnuvanın düzenleyicileri arasında da yer alıyor. Amaçlarının ilk olarak gazeteci Metin Göktepe’nin hatırasını canlandırmak olduğunu ve gazeteciliğe yapılan baskılara dikkat çekmek olduğunu ifade eden Çiçek, “Alternatif bir alan yaratmaya çalışıyoruz. KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerini, direnişte olan işçileri, emekçileri, gazetecileri, tutuklu gazeteci ailelerini turnuvaya davet ediyoruz” dedi.

'ONLAR SESİMİZİ DUYURDULAR ŞİMDİ SIRA BİZDE'

Direniş Taraftar Grubu sözcülerinden ve Derneksizler takımının kaptanı Kamer Kaya da, amaçlarının sadece futbol olmadığını yineledi. Mahallelerinin yoğunlukta Alevi olduğunu aktaran Kaya, artan "kentsel dönüşüm" ile mahallerinde kalan tek yeşil alanlardan birinin de tesisleri olduğunu söyledi. Yeşil alanlarını korumak adına da oynadıklarını vurgulayan Kaya, tutuklu gazetecilere ve gazeteciliğe yapılan baskılara son verilmesini talep ettiklerini belirtti. Kaya, “Onlar bizim sesimizi duyurdular. Şimdi de gazeteciler için bizlerin bir şey yapması gerekiyor. Ne yapabiliyorsak yapmalıyız” diye konuştu.

TUTUKLU GAZETECİLERİN AİLELERİNE DAVET

Turnuvanın ilk olarak "kentsel dönüşüm" ve mahallede yaşanan yozlaşmaya karşı başlattıklarını dile getiren Karadolapspor Başkanı Çayan Dursun ise, şöyle dedi: “Turnuvayı tekrar başlattık çünkü çok hassas bir dönem. Yaşadığımız günler dayanışmanın önemli olduğu bir dönem. Muhalif olan kim var ise ya işsiz bırakılıyor ya da tutuklanıyor. Gazetecilere ve gazeteciliğe yoğun bir baskı söz konusu biz de Metin Göktepe sembol bir isim olduğu için turnuvayı yeniden başlattık.”

Amaçlarının alışagelmiş futbolun dışında alternatif bir futbolu geliştirmek olduğunu vurgulayan Dursun, demokratik mücadele alanlarında da aktif rol almaya çalıştıklarını kaydetti. Yaklaşık 2 ay sürecek olan turnuvanın 5 Temmuz’da Spartag İstanbul Takımı ile Karadolapspor'un gösteri maçı ile başlayacağını vurgulayan Dursun, önümüzdeki yıllarda ise turnuvayı alternatif bir lige çevirmeyi hedeflediklerini aktardı. Dursun, turnuvanın final maçına gazetecileri ve tutuklu gazetecilerin ailelerini davet ettiklerini aktaran Dursun, turnuvayı gerçekleri yazdıkları için tutuklanan gazetecilere atfettiklerinin altını çizdi.