Metin Göktepe futbol turnuvası start aldı

İSTANBUL - Karadolapspor’un 9’uncusunu düzenlediği Metin Göktepe Futbol Turnuvası kura çekimleri ve Spartag İstanbul ve Karadolapspor’un gösteri maçı ile start aldı.

Karadolapspor Kulübünün 9’uncusunu düzenlediği ve bu yıl tutuklu gazetecilere atfedilen Metin Göktepe Futbol Turnuvası çekilen kura çekimi ve gösteri maçı ile start aldı. Alibeyköy’de bulunan Karadolapspor tesislerinde yapılan kura çekimine Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Pir Sultan Abdal Derneği Eyüp Şubesi Başkanı Hüseyin Güzelgül, CHP Eyüp İlçesi Sinan Akçiçek’in yanı sıra turnuvaya katılan takımlar Karadolap Mahallesi sakinleri katıldı. Saha içine “Gazetecilik suç değildir” pankartı asıldı. Ayrıca 119 gündür açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın fotoğrafları da asıldı. Kura çekimi öncesi kısa konuşmalar yapılırken kura çekimi sonrası Spartag İstanbul ve Karadolapspor gösteri maçı düzenlendi. Turnuvaya 28 takım katılırken 35 yaş üstü ve 35 yaş altı iki ayrı grupta takımlar turnuva süresi boyunca oynayacak. Turnuvada Hüseyin Güzelgül ilk kurayı çekerken Nuriye-Semih isimli takımın gelmesi büyük alkış topladı. Kura çekiminin ardından takım pankartların önünde hatıra fotoğrafı çekerek gösteri maçına başladı.

‘TURNUVAYI TUTUKLU GAZETECİLERE ATFEDİYORUZ’

Kura çekimi öncesi kısa konuşmalar gerçekleştirildi. Karadolapspor Kulübü Başkanı Çayan Dursun Metin Göktepe’yi anarak konuşmasına başladı. Dursun, Metin Göktepe Turnuvası düzenlendikleri her dönemde turnuvayı bir şeye atfettiklerini söyledi. Her yıl katliamlarda yaşamlarını yitirenlere, tutuklamalara atfettiklerini ifade eden Dursun, “Bu yıl özellikle halkın sesini duyuran gazetecilere yoğun bir tutuklama yapıldı. Bu ülkede hiçbir zaman demokratikleşmedi ve biz tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını talep ettiğimiz için bu yıl turnuvayı tutuklu gazetecilere atfediyoruz” şeklinde konuştu.

‘ALEVİLER HAK VE ADALET İÇİN KOŞAR SOFTALAR İSE ÖNÜMÜZÜ KESER’

Dursun’un ardından ise Pir Sultan Abdal Derneği Eyüp Şubesi Başkanı Hüseyin Güzelgül Metin Göktepe’nin işkence edilerek katledildiğini hatırlattı. Alevi inancında hak ve adalet için koştuklarını ifade eden Güzelgül, Göktepe’nin önü kesildiğini, Aleviler’i her zaman softalar tarafından önünün kesildiğini anlattı. Güzelgül, Göktepe’yi saygı ile andığını ifade ederek hak ve adalet arayışlarını sürdüreceklerini söyledi.

‘KALEYE ATILAN GOLLER YERİNE DAYANIŞMA PASLARI ÖNEMLİDİR’

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise gazetecilere yapılan baskıların son bulmadığını belirtti. Göktepe adına yapılan gazetecilik ödüllerinin yanı sıra futbol turnuvasında da anılmasının önemine dikkat çeken Polat şunları söyledi: “Futbolda kaleye atılan goller önemlidir. Fakat daha da önemli olan gol yerine dayanışma paslarıdır. O yüzden tüm dayanışma paslarının sürmesini diliyorum. 24 Temmuz’da Cumhuriyet Gazetesi’nin ilk duruşması yapılacak ve sizlerin de dayanışma göstermesi önemlidir ve herkesi Çağlayan’a gelmesini bekliyoruz.” Polat’ın ardından ise Spartag İstanbul’un takım kaptanı Cihan Çubuk dayanışmanın önemine dikkat çekerek gazeteciler ile dayanışmalarını sürdüreceklerinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından gösteri maçı yapıldı. Gösteri maçını Spartag İstanbul-Karadolapspor’u 6-4 mağlup etti.