'Tribündeki muhalif sesler kısılmak isteniyor'

İSTANBUL- Konyaspor-Beşiktaş maçında yaşanan olayları değerlendiren Beşiktaş taraftarı, tribünlerdeki muhalif seslerin kısılmak istendiğini söyledi.

Samsun'da Pazar günü Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Türkiye Süper Kupası finalinde, yaşanan olaylar ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, olaylara ilişkin soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığı da Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa maçında çıkan olaylarla ilgili müfettiş heyeti görevlendirdi.

Stattan yükselen tekbir sesleri ise Türkiye'de bundan sonra maçların nasıl bir havada izleneceğini ortaya koyuyor. Taraftar gruplarını kontrol altına almak için getirilen passolig ardından tribünlerden sık sık tekbir seslerinin yükselmesi, “Muhalif taraftar gruplarını susturmaya dönüktür” şeklinde yorumlanıyor.

'TRİBÜNLER TEK TİPLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR'

Beşiktaş taraftarlarından İlhan Çelik, sporda şiddeti önlemek amacıyla çıkartılan yasaların şiddeti önlemek yerine şiddeti daha da körüklediğini söyledi. Tribünlerin tek tipleştirilmek istenildiğini vurgulayan Çelik, "Konya'da oynanan milli maçlarda bunu görmüştük. Gezi'den sonra zaten taraftar protipinde bir değişkenlik var. Ve bu değişkenliği sürdürmek istiyorlar" dedi.

Beşiktaş taraftarının duruşunun net olduğunu ve bu duruşu devam ettirmek istediklerini ifade eden Çelik, "Muhalif olunması gereken bir yer var ise muhalif olmaya devam edeceğiz. Sahiplenilmesi gereken bir şey varsa da sahiplenmeye devam edeceğiz. Çünkü yasadışı bir şey yapmıyoruz" şeklinde konuştu.

'TRİBÜNLERDE MUHALİF OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ'

Beleştepe Taraftar Grubu gönüllüsü Gürsan Başaran, Konyaspor maçında yaşananların önceden planlandığına işaret etti. Maç öncesi Beşiktaş taraftarının yoğun aramalardan geçmesine rağmen Konyaspor taraftarının ise elinde bıçak başta olmak üzere her şey olduğunu anlatan Başaran, "Amaç Beşiktaş taraftarı ile ve Konyaspor taraftarını karşı karşıya getirilerek özellikle Beşiktaş taraftarına men cezaları verilmesi idi" dedi.

Beşiktaş taraftarının sahaya girmeyerek oyuna alet olmadıklarını ifade eden Başaran, hükümetin Beşiktaş taraftarını sevmediğini ve muhalif sesleri susturmak istediğini belirtti. Her şeyde olduğu gibi tribünlerde de muhalif sesleri bastırmak istenildiğinin altını çizen Başaran, herhangi bir maçta hükümetin lehine pankart açtığınız da kimsenin bir şey demediğini fakat aleyhte açıldığında ise müdahaleye maruz kaldıklarını belirtti. Yaşanan şiddeti kınayan Başaran, tribünlerdeki muhalif ses olma çabasını sürdüreceklerini vurguladı.