Gazeteci Ayık’ın tedavisi yapılmıyor

İZMİR – İzmir’de ameliyat edildikten sonra Antalya L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen crohn hastası Özgür Halk Dergisi çalışanı Devrim Ayık’a doktorun verdiği diyet listesi uygulanmazken, ilaçları da verilmiyor.

İzmir’de 2 yıl önce “Örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanan ve cezaevinde crohn (kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı) hastası olan, bir dizi ameliyat geçiren kapatılan Özgür Halk Dergisi çalışanı Gazeteci Devrim Ayık'ın tedavisi yarım bırakıldı. Diyet listesindeki yemekler ve düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar da verilmiyor. İzmir Kırıklar 1 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden 27 Nisan tarihinde Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Ayık, burada bir dizi ameliyat geçirdi ve bağırsağının yaklaşık 10 santimi alındı. Nöbetçi jandarmaların eşliğinde 2 hafta boyunca hastanede yatan Ayık'ın tedavisi tamamlanmadan tekrar cezaevine yollandı.

Hastalığı nedeniyle 50 kiloya kadar düşen Ayık, Haziran ayında 11 siyasi tutuklu ve hükümlü ile birlikte Antalya L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Tedavisi yarım bırakıldığı için durumu daha da kötüye giden Ayık'ın son zamanlarda ishal, kusma, istemsiz kas hareketi, kilo kaybı ve idrarında kan görüldüğü aktarıldı.

Bunun yanı sıra Ayık'ın avukatı Kasım Sağlam'ın itirazları üzerine İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi “Tam teşekküllü bir devlet hastanesi ya da Üniversite Hastanesi veya ATK’den” 1 Aralık 2017’ye kadar Ayık'ın sağlık durumu hakkında rapor hazırlanmasını talep etti.

'TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMI KEYFİ BİR UYGULAMADIR'

Mahkemenin Ayık’ın sağlık durumunu göz ardı ettiğini belirten Sağlam, müvekkilinin tutukluluk halini gerektirecek herhangi bir belge veya delilin olmadığını kaydetti. Müvekkilinin kaçma şüphesi olmadığını, hastalığından dolayı ayakta durmakta zorlandığını belirten Sağlam, Ayık’ın tutukluluk halinin sürdürülmesinin keyfi bir uygulama olduğunu söyledi. Ayık’ın tutuklanmasına gerekçe yapılan telefon konuşmalarının da boşa düştüğünü kaydeden Sağlam, gelinen süreçte Ayık’ın aleyhine yeni bir delil sunulamadığını ifade etti. Ayık’ın sağlık problemleri ve cezaevinde geçirdiği sürenin göz önünde bulundurulması gerektiğine de işaret eden Sağlam, “Müvekkilimin cezaevinde olmasının herhangi bir kamu yararı yoktur” dedi. Mahkemelerde OHAL’in yarattığı etki nedeniyle sürecin sertleştiğini belirten Sağlam, Ayık’ın muhalif bir gazeteci olmasının da tutuklu yargılanmasına devam edilmesinde etkili olduğunu söyledi.

‘SERBEST BIRAKILMALI’

İHD verilerine göre Türkiye hapishanelerinde toplam 357’si ağır olmak üzere bin 25 hasta tutuklu ve hükümlünün olduğunu hatırlatan İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek ise, Ayık’ın ölüm tehlikesi atlattığını söyledi. Tedavisinin ardından Antalya L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen Ayık’ın diyet listesinin karşılanmadığını belirten Çiçek, doktor raporu ile Ayık’ın cezaevi yemekleri ile beslenemeyeceğinin sabit olduğunu ifade etti. Hastanedeki tedavisinin ardından Ayık’ın cezaevinde hastalığının yeniden ağırlaşmaya başladığını belirten Çiçek, Ayık’ın hastalığına istemsiz kas hareketlerinin de eklendiğini kaydetti. Ayık’ın durumundan kaygı duyduklarını belirten Çiçek, bir an önce serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.