Sur İle Dayanışma Platformu: Zorla tahliyeler insanlık suçudur

İSTANBUL - Sur İle Dayanışma Platformu, Sur'un yıkımına karşın başlattıkları imza kampanyası devam ederken, standı ziyaret eden birçok kişi Sur’un yıkılmaması gerektiğini söyledi.

Sur ile Dayanışma Platformu üyeleri, Sur’un yıkımına karşı başlattıkları imza kampanyasının çalışmalarına Taksim İstiklal Caddesi’nde açtıkları stant ile devam etti. Sur'un fotoğraflarını taşıyan platform üyeleri, caddede bulunan duvarlara "Zorla tahliyeler insanlık suçudur", "Diyarbakır Sur dünyanın ortak değeridir" dövizlerini astı. Stant, çevreden geçen yurttaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

'O EVLER ONLARIN TARİHLERİDİR'

Sur’un yıkımına karşı imza veren Azerbaycanlı Reina Musa Raigly, tarihe değer verilmesini gerektiğini belirterek, "Eski binalar değerlidir. O evlerin içinde yaşam var. Onları korumak lazım ben de bir imza ile dayanışmak istedim. O insanların evleri onların tarihleridir. Onları anlamak lazım” dedi.

Sur'da yaşanan yıkımlara karşı gazete ve televizyonların sessizliğini eleştiren Tuğba Akyol, “İnsanların evleri yıkılırken sessiz kalmak doğru değildir. Sur yıkılmamalı” diye konuştu.

‘İNSANLAR TARİHLERİNİN YOK OLMASINI İSTEMİYOR’

İnsanların evlerinden zorla çıkartılmasının insani açıdan doğru olmadığını söyleyen Şevval Batgil ise yıkılanın sadece ev olmadığını, aslında tarihin yıkıldığını ifade etti. Batının Sur'un yıkımına sessizliğini eleştiren Batgil, “İmza standını görünce çok sevindim ve bu tür çalışmaların daha da artması gerekiyor” şeklinde konuştu. Devletin insanlara yardım etmesi ve onların evlerini yıkarak ortada bırakmaması gerektiğini dile getiren Batgil, “İnsanlar, evlerinden ziyade tarihlerinin yok olmamasını istiyorlar. Siz orda lüks evler de verseniz onlar kendi evlerini isteyecekler" dedi.