Rakka’daki İspanyol savaşçılar: Barcelona'nın hesabını soracağız

RAKKA- Rakka operasyonunda yer alan İspanyol savaşçılar, Barcelona’daki DAİŞ saldırısında yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve yaralılara dayanışma mesajı gönderdi. İspanyol savaşçılar, Barcelona’nın hesabını soracaklarını söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD), Rakka’yı DAİŞ’ten kurtarmak için “Büyük Savaş” adıyla başlattığı operasyonlar 76’ncı gününe girdi. QSD’li savaşçılar, Rakka’da adım adım bitirilen DAİŞ’e, kentin dört bir cephesinde düzenlenen operasyonlarla ağır darbeler indiriliyor. QSD’li savaşçılar kentin doğu cephesinde bulunan Mansûra ve Reşid mahallelerindeki ilerleyişlerine devam ederken, DAİŞ, İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’ne bağlı Barcelona kentine saldırdı. Rakka’da DAİŞ karşı mücadele eden İspanyol savaşçılar, "Hesabını soracağız" mesajı gönderdi.

ENTERNASYONALİST TABUR

YPG’ye bağlı Enternasyonalist Tabur’da yer alan savaşçılar, 76 gündür süren operasyonlarda aktif bir şekilde rollerini oynuyor. Daha önce de DAİŞ’e düzenlenen birçok operasyonda yer alan Enternasyonalist Tabur, dünyanın her yerinden gelmiş savaşçılardan oluşuyor. Onlar arasında bulunan Şiyar Santucho, İspanya’nın Madrid bölgesinden gelmiş. Tabqa’nın özgürleştirilmesi için gerçekleştirilen operasyonlarda da yer alan Santucho, bugün ise Rakka cephelerinde savaşıyor.

‘BARCELONA İÇİN RAKKA’DAYIZ’

17 Ağustos günü Barcelona saldırısında yaşamını yitirenleri anan Santucho, DAİŞ’in başkent olarak ilan ettiği kenti de almak üzere olduklarını kaydetti. DAİŞ’in kalbine son yumruğu vurmalarının arifesinde olduklarını kaydeden Santucho, Barcelona’ya yapılan vahşi katliamdan haberdar olduklarını söyledi. Katliamda yakınlarını yitirenlerle dayanışma duygularını ileten Santucho, “Bu nedenlerden dolayı Rakka’da olduğumuzu belirtmek isterim. Burada yürüttüğümüz mücadele, bu canavarların bitirmek için atılan bir adımdır. Burada DAİŞ faşizmine karşı bulunuyoruz. DAİŞ dinleri kullanarak, halkları birbirine düşürmeye çalışıyor. Dolayısıyla yanılmamalıyız, bizim savaşımız DAİŞ ve yaptıklarına karşıdır. Farklı halkları ve dinleri savunmak için burada savaşıyoruz” dedi.

‘VAHŞETİ BİTİRMEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

İspanya’nın Granada kentinden olan Bawer Kurdistan adlı savaşçı ise, YPG içinde mücadele eden enternasyonalist bir savaşçı olduğunu söyledi. Böylesi bir zamanda İspanya ve Katalonya halkına destek ve dayanışmalarını gönderdiklerini ifade eden Kurdistan, “Korkunun esir olmamak şimdi daha iyidir. Şimdi hoşgörüsüzlüğe, nefrete ve katliamlara karşı mücadeleyi esas alma anıdır. Her gün ortak bir yaşam kurmak için arkadaşlarımız ve yoldaşlarımız yaşamını yitiriyor. Bizim alternatifimiz, DAİŞ’e karşı savaşarak, demokratik bir toplum yaratmaktır. Bunun için mücadeleyi Rakka’da yürütüyoruz. Bu savaş Suriye savaşı değil, insanlık savaşıdır. Dünyadaki tüm mağdurlar için mücadele ettiğimiz savaşta bugün Barcelona’daki siviller için kavgaya tutuştuk. Buradan Barcelona halkına başsağlığı diliyoruz. Ve onlara bu vahşeti yenmeden vazgeçmeyeceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu.

‘HESABINI SORACAĞIZ’

İspanya’nın Bask Bölgesi’nden olan Kemal Amed adlı savaşçı da, Rakka’da DAİŞ’e karşı verilen savaşta aktif rol aldıklarını ifade etti. Amed, DAİŞ’in son günlerini yaşadığına ve çırpındığına işaret etti. Rakka’da yaşadığı hüsranı sivillere saldırarak, çıkarmaya çalıştığını belirten Amed, Barcelona’ya yapılan saldırıyı hatırlatarak, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve yaralılara dayanışma mesajını gönderdi. Amed, Barcelona’nın hesabını soracaklarını vurguladı.

Nazım Daştan - dihaber