Rakka'da sıra tarihi El-Etiq Camii'nde

RAKKA - Tarihi eski Rakka Mahallesi'nde sona gelindi. Tarihi surları ve Harun Reşid Kalesi'nden sonra QSD savaşçıları tarafından iki kol halinde çembere alınan tarihi El-Etiq Camii'nin özgürlüğüne kavuşması an meselesi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka'yı DAİŞ'ten kurtarmak için "Büyük Savaş" adıyla başlattığı operasyonlar 77'nciu gününe girdi. Kentin 4 cephesinde de şiddetli çatışmalar yaşanırken, doğu cephesinde bulunan eski Rakka Mahallesi’nde ise sona doğru gidiliyor. Tarihi değerlerinin bulunduğu mahallede tarihi surları ve Harun Reşid Kalesi'ni özgürleştiren QSD, tarihi El-Etiq Camii'yi iki kol halinde geçip çembere aldı. Caminin ilk fotoğraf ve görüntüleri kameralara yansıdı.

TARİHİ EL-ETİQ CAMİİ

Tarihi surları geçince yaklaşık 500-600 metre içeride yer alan ve bin yıllardır serüvenler gören El-Etiq Camii, şimdi de "Büyük Rakka Savaşı"na tanıklık ediyor. El-Etiq Camii, tarihi surlar ve Harun Reşid Kalesi gibi kerpiçten inşa edilmiş. Daha önce restore edildiği de anlaşılan tarihi caminin 11 kapısı bulunuyor. Ortasında uzun bir minare bulunurken, etrafı sur şeklinde çevrelenmiş. Surun etrafı da tel örgülerle çevrelenirken, sol çaprazında bulunan QSD noktası ile arasında yaklaşık 200 metre mesafe bulunuyor. Günlerce süren çatışmanın izleri, cami etrafında bulunan bütün ev ve sokaklara yansıyor.

İKİ KOL HALİNDE ÇEMBERE ALINDI

QSD savaşçıları, iki kol halinde camiyi geçerek çembere alırken, DAİŞ’liler caminin QSD’nin kontrolüne geçmemesi için büyük saldırılar gerçekleştiriyor. Ancak var gücü ile QSD savaşçılarını durdurmaya çalışan DAİŞ'liler, sert karşılık alıyor. QSD savaşçıları, camiyi tamamen kontrol altına alabilmek için ev ev ilerliyor. QSD’li savaşçılardan Dara Kobanê, günlerdir süren çatışmalara ilişkin konuştu.

Şiddetli bir çatışma esnasında bir grup arkadaşı ile camiyi çembere alan Kobanê, 2 gün süren çemberde sağ ayağı ve sol elinden yaralanır. Yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayan Kobanê, bu alanın ellerine geçmemesi için DAİŞ’in her türlü saldırı yöntemine başvurduğunu söyledi.

SIRA EL-ETİQ CAMİİ'DE

Rakka merkezinin ortalarında savaştıklarını aktaran Kobanê, DAİŞ’e büyük operasyonlar düzenlediklerini vurguladı. Her gün ilerleyerek, yeni alanlar aldıklarını kaydeden Kobanê, stratejik nokta ve yerleri kontrol altına aldıklarını kaydetti. Eski Rakka Mahallesi’nde sona doğru geldiklerini ifade eden Kobanê, surlar ve kaleden sonra El-Etiq Camii’ne yürüdüklerini dile getirdi.

CAMİYE METRELER KALDI

Cami ile aralarında yaklaşık 200 metre mesafe bulunduğunu aktaran Kobanê, diğer kollar ile birleşip hatlarını tamamladıktan sonra caminin özgürlüğüne kavuşacağını dile getirdi. Rakka’nın tarihi değerlerini de koruduklarını aktaran Kobanê, şöyle devam etti: “Bulunduğumuz yerin pencerelerinden baktığınızda rahatlıkla camiyi görebiliyorsunuz. Bir bölümü bizdedir. Ev ev cami etrafında bulunan DAİŞ noktalarını yok ediyoruz. Yakın bir zamanda caminin özgürlüğünü de ilan edeceğiz."

'RAKKA DAİŞ'İN SONU OLACAK'

Rakka’nın DAİŞ’in sonu olacağını vurgulayan Kobanê, kent merkezini alana kadar durmayacaklarının altını çizdi. Gerçekleştirdikleri operasyonlar kapsamında 2 gün önce yaralanan Kobanê, “Büyük bir savaştır. Operasyona giderken, şiddetli bir çatışma esnasında sağ ayağım ve sol kolumdan yaralandım. Fakat mevzimi bırakmadım, devam ettim. Çünkü ben buraya bütün insanlarımızı onlardan kurtarmak için geldim” dedi.

Nazım Daştan - dihaber