Küçük Lorîn haftada 2 kez cezaevine gidiyor

VAN – Halaları ve komşuların baktığı 3 yaşındaki Lorîn, ona annelik yapan nenesi ile dedesini görebilmek için haftada 2 kez Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitmek zorunda kalıyor.

Van’ın İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi’nde yaşayan Behiye Bor (42) ve ardından eşi Yusuf Bor’un (50) tutuklanması üzerine Lorîn’e bakacak kimse kalmadı. Doğum esnasında annesini kaybeden ve babası gündüzleri çalışan 3 yaşındaki Lorîn’e, sırayla evli 2 halası ve komşuları bakıyor. Küçük Lorîn, ona annelik yapan nenesi ile dedesini görmek için haftada 2 kez Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gidiyor.

ÖNCE NİNE ARDINDAN DEDE TUTUKLANDI

Lorîn’e 2016 yılının Eylül ayına kadar annelik yapan ninesi Bor, ihbar sonucu, “Örgüte yardım ve yataklık etme” iddiası üzerine açılan bir dava sonucu tutuklanınca, ona dedesi Yusuf Bor baktı. Temmuz’da aynı suçlamadan 4 yıllık cezası onaylanan dede Bor da tutuklanınca Lorîn, halaları ve komşularına kaldı.

LORÎN HAFTADA 2 GÜN CEZAEVİNDE

Lorîn’i her Pazartesi ve Perşembe günü cezaevine götürmek zorunda kaldıklarını belirten halası Jiyan Bor, bu durumun çocuk üzerindeki etkisine dikkat çekti. Bor, “Zaten ailemin durumu maddi durumu yok. Lorîn’in babası hem kızına bakmak hem de cezaevindeki anne babasına bakmak için sabah çıkıyor akşam dönüyor. Ben de kız kardeşimde evliyiz. Buraya yakın oturduğumuz için Lorîn’e biz bakıyoruz. Kendi çocuklarımızı, evimizin işini ona göre ayarlıyoruz. Bütün komşular da bakıyor elinden geleni yapıyor. Ama bu yaşında haftada iki kez cezaevini görmek zorunda kalıyor. Yaşadığımız onca adaletsizlikle yaşamaya ve mücadele etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

ANNEM LORÎN’İ GÖRDÜĞÜNDE…

Annesinin daha önce de birkaç kez tutuklandığını dile getiren Bor, annesini fiziksel rahatsızlıkları değil Lorîn’e duyduğu özleminin zorladığını paylaştı. Astım hastası olan annesinin kesinleşmiş 3 yılının olduğunu ifade eden Bor, “Annem biz daha küçükken yine küçük kız kardeşimizle cezaevine girdi. O zaman da sırf kız kardeşimi cezaevine alsınlar diye babam kalktı yaşını büyüttü. Yaşını büyüttüğümüz kardeşimi babam götürüp anneme verdi çünkü hepimiz küçüktük ve bize de bakacak kimse yoktu. Yine o zaman 2 yıl kaldı cezaevinde sonra çıktı. Daha önce bir ihbar üzerine dava açılmıştı mahkeme 3 yıl ceza verdi. Bir yıla yakındır içerde, daha bir o kadarda kalacak. Annem Lorîn’den ayrıldığından bu yana psikolojisi bozuldu. Zaten fiziksel olarak da hasta. Bel fıtığı, astım hastalığı var. Orda defalarca hastane sevkini istediği halde hastaneye kaldırılmıyor. Lorîn annesini doğumda kaybetti. Annemin bütün çabası onun bu yokluğu yaşamamasıydı. Şimdi ne zaman Lorîn’i cezaevine götürsek annem uzun süre kendine gelemiyor” dedi.