Direniş yıkıma geri adım attırdı

DİYARBAKIR – Sur’da bulunan bir ev, yıkım kararı olmamasına rağmen yıkılmak istendi. Ev sahibi, “Evimden çıkmıyorum buyurun başıma yıkın” diyerek kapıyı üzerine kapatınca yıkım ekibine geri adım attırdı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerindeki “Kentsel dönüşüm” adı altındaki yıkım sürüyor. Bugüne kadar yıkılan evlerin yıkım kararı olduğu gerekçesiyle yerle bir edilirken, bugün itibari ile yıkım kararı olmayan evler de zorla yıkılmaya çalışıldı. Bu kapsamda bir ev yıkılırken, bir başka ev ise ailenin direnişi sonucu yıkılmadı. Su ve elektriğin kesik olduğu mahallerde halkı cezalandırmak için Melik Ahmet Caddesi'nde bulunan su şebekesi kesildi. Halka verilmeyen su yola akıtıldı.

YIKIM KARARI OLMAYANLAR DA YIKILIYOR

Lalebey Mahallesi Simar Sokak'ta Melek Ayata’ya ait ev yıkım kararı olmamasına rağmen yıkılmak istendi. Yüzlerce çevik kuvvet ve sivil polisin geldiği sokakta aile kendisini eve kapatarak, “Evimizi başımıza yıksanız da çıkmayız” diyerek tepki göstermesi üzerine polisler geri çekilmek zorunda kaldı. Evinin bitişiğinde bulunan evlerin yıkılması sonucu kendi evinin de hasar gördüğünü ve camlarının kırıldığını söyleyen Ayata, polislerin evindeki hasarı 1 saat içinde giderdiğini söyledi.

‘DİRENİŞ GERİ ADIM ATTIRDI’

Ayata, yıkım anında polisle geçen diyalogu şöyle anlattı: “Yüzlerce polis bir anda evimin içine girdi. ‘Ve paranızı aldınız. Derhal boşaltın. Yıkımı gerçekleştireceğiz’ dedi. Belediye çalışanları da sanki babalarının eviymiş gibi rahatça içeriye girip eşyaları çıkarmaya başladı. Bunu görünce ben de madem kendinizi bu kadar büyük görüyorsunuz. Ben evimden çıkmıyorum. Siz de kendinize güveniyorsanız buyurun evi başıma yıkın diyerek, kapıyı üzerime kapattım” dedi.

‘ÖLSEM DE SUR’DAN ÇIKMAYACAĞIM’

Ayata, hiçbir şekilde evini vermeyeceğini söyleyerek, “Başbakan da, Cumhurbaşkanı da, vali ve kaymakamları da gelse evimi vermeyeceğim. Annem babam bu evde doğup büyüdü ve öldü. Kepçe bu evin bir taşını dahi düşürse karşısında beni bulur. Kafama da sıksalar, beni öldürseler de Sur’dan çıkmayacağım. Canımdan başka bir şeyim yoktur. Bu devletin adaleti batsın” diye tepki gösterdi.