Ahmet Bayar’ın durumu kritik: Yürüyerek girdim, sandalyeyle çıktım

DİYARBAKIR - Dün tahliye edilen akciğer kanseri hastası Ahmet Bayar’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Hastanede tedavi altına alınan Bayar, tutukluluğunun hukuksuz olduğunu belirterek, “Cezaevine yürüyerek gittim, tekerlekli sandalyeyle çıktım. Sorumlusu beni cezaevine atanlardır” dedi.

Diyarbakır’da 15 Şubat 2011’de protesto eylemine katıldığı için “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla hakkında açılan davada cezası onaylanınca 31 Mart'ta tutuklanarak cezaevine konulan akciğer kanseri hastası Ahmet Bayar, şuurunu kaybedince ailesi Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde oturma ve açlık grevi eylemi başlattı. Bayar bunun üzerine tahliye edildi.

‘ŞARTLARA RAĞMEN DİRENDİM’

Tutuklandığı günden itibaren sağlık koşulları kötüleşen Bayar, 5 ay boyunca Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) gelecek raporu bekledi. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Bayar’ın tedavisi devam ediyor. Durumu kritik olan Bayar, cezaevinde yaşadığı zorluklar ve sağlık durumuna ilişkin konuştu. Konuşmakta zorlanan Bayar, kendisine yapılanların büyük bir haksızlık olduğunu ve cezaevine girdiği ilk günden bu güne adaletsizliğin sürdüğünü söyledi. “Suçsuz yere beni esir ettiler” diyen Bayar, “Ben hiçbir suç işlemedim. Bu hastalığı 2 yıldır çekiyorum ama 5 aydır cezaevinde çok zor geçti. Cezaevinde hiçbir şart yoktu. Bu kadar ağır hasta olmama rağmen hiçbir tedavi, yemek, ihtiyaçlarım karşılanmadı. Tutuklular kendi imkanlarıyla bana yardım etti. Zaten cezaevinde büyük ağır hak ihlalleri yaşanıyordu, bu şartlarda bile direnmeye çalışıyorduk. Cezaevinde askeri düzen gibi davranılıyordu. Ama biz bu uygulamalara hep karşı çıkıyorduk” diye konuştu.

‘CEZAEVİNDE HASTA TUTUKLULAR TEDAVİ EDİLMİYOR’

Hastaneye gidiş gelişlerin de ayrı bir işkence olduğunu anlatan Bayar, cezaevinde birçok ağır hasta tutuklunun olduğunu ve durumlarının kendi durumundan daha iyi olmadığını anlattı. Cezaevinde tutukluların ağır şartlarda kaldığını, tedavi edilmeyen çok sayıda tutuklunun bulunduğunu dile getiren Bayar, cezaevindeki hasta tutukluların tamamının tahliye edilmesini istedi. Bayar, “Cezaevine yürüyerek gittim. Ama tekerlekli sandalyeyle çıktım. Bunun sorumlusu da beni cezaevine atanlardır” diye konuştu.

‘SORUMLUSU DEVLETTİR’

Eşi Ahmet Bayar’ın son 2 yıldır ağır hastalıklarla uğraştığını dile getiren Emine Bayar, “5 ay boyunca cezaevi yönetiminden, yetkililerden eşinin ışın tedavisinin yapılmasını istiyorduk. Ama tedavisi yapılmadı. Cezaevine götürüldükten sonra bir de enfeksiyon kaptı. Dün görüşe gittiğimizde durumu çok kötüydü. Buna karşı biz de cezaevi önünde eylem yaptık. Bunun sonucunda çok geç de olsa tahliye edildi. Durumu hala ağır ve kritiktir. Bunun sorumlusu devlettir, yetkililerdir. Bu davanın peşini bırakmayacağız. Biz davacı olacağız eşimi bu hale getirenlerden. Hasta birine bunlar yapılmaz” diye konuştu.