Sur ablukaya alındı: Evler zorla boşaltılıyor

DİYARBAKIR - Sur'un Alipaşa ve Lalebey mahallelerini bariyerlerle abluka altına alan polisler, yıkım kararı bulunan evleri zorla boşaltıyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “Kentsel dönüşüm” adı altında Mayıs ayında başlatılan yıkım devam ediyor. Her iki mahallenin büyük bir bölümü yıkılırken, yıkıma karşı direnenlerin evlerinin yıkımına başlandı. Sabah saatlerinden itibaren yıkımın sürdüğü her iki mahalleyi bariyerler ile giriş çıkışlara kapatan polisler, evlerini terk etmeyen yurttaşları zorla çıkarmaya başladı.

Çevik kuvvet polisleri ve TOMA'larla kuşatma altına alınan her iki mahallede, yurttaşların yıkıma karşı direnişi sürüyor. Mahalle aralarında bulunan ve yıkım kararı alınan birçok ev polis bariyerleri ile abluka altına alınırken, evlerine girişlerine izin verilmeyen yurttaşlar elektrik akımının bulunduğu demirler arasından içeri girmeye çalışıyor.

Diyarbakır Valiliği’nin verdiği talimat doğrultusunda her iki mahallenin abluka altına alındığı ve “Evleri zorla boşaltın” talimatı verildiği öğrenildi.