Batman'da ekmek tekneleri de mühürlendi

BATMAN - Batman Belediyesi’ne atanan kayyumun emriyle Kine Em ve Aram Tigran parklarındaki büfeler zabıta ve polis zoruyla mühürlenerek kapatıldı.

Batman Belediyesi’ne atanan kayyum Ertuğ Şevket Aksoy’un emriyle Kine Em ve Aram Tigran parklarındaki büfeler, zabıta ve polis zoruyla mühürlenerek kapatıldı. Şafak, Fatih, Belde ve Çamlıtepe mahallelerini birbirine bağlayan Kine Em Parkı içinde bulunan işyerleri zabıtalar tarafından zorla mühürlenerek boşaltıldı. Zorla boşaltılan büfe yerlerinin kayyum tarafından ihaleye açılacağı öğrenilirken, Kayyum Aksoy, büfelerin yerini de halkın hizmetine sunacağını ve bu kafeteryaları yıkarak yurttaşların daha rahat bir ortamda gezmelerine olanak sağlayacaklarını öne sürdü. 3 yıldır Aram Tigran Park’ında açtığı büfesiyle geçimini sağladığını söyleyen Şemsettin Tunç (54) isimli yurttaş, zabıtaların büfesini zorla parkın dışına çıkarttığını belirtti. Tunç, “Kayyum Batman’da daha çok fakir ve yurtsever insanlar üzerinde politika uyguluyor” diyerek, tepkisini dile getirdi.

‘YURTSEVER OLDUĞUM İÇİN BÜFEMİ KALDIRDILAR’

DBP’li belediye tarafından 3 yıl önce büfe işletme hakkı verilen ancak büfesi zabıta ve polisler tarafından zorla parkın dışına çıkartılan Tunç, kayyumun uygulamalarına tepki gösterdi. Tunç, Aram Tigran Park’ında sadece büfe işletmediğini ve parka gelen insanlarla dostça ilişkiler kurduğunu söyleyerek şunları paylaştı: “3 yıl önce DBP’li Batman Belediyesi tarafından bana verilen bir büfe yeri vardı. Buraya geldiğim zaman bu parkın hali çok kötü bir durumdaydı. Uyuşturucu satışından, fuhuşa kadar her türlü kötü şey yapılıyordu burada. Aram Tigran Park’ını ismine yakışır bir yer olarak korumak için 3 yıldır tüm bunlara karşı mücadele ediyordum. Aynı zaman da buradaki insanlarla dostça ilişki içerisindeydik.”

‘İHALAYE VERİP, RANTA AÇABİLİRLER’

Tunç, Aram Tigran Parkı dışında birçok park için bu politikaların uygulamaya konulacağını vurgulayarak kaldırılan büfe yerlerinin de kayyum tarafından ihaleye verilerek ranta açılabileceğini söyledi. Parkın halkın yeri olduğunu ve burada halka hizmet ettiğini dile getiren Tunç, devamında şunları söyledi: “Bana bir hafta önce kayyumun talimatıyla büfeyi kaldıracaklarına dair uyarı geldi. Dün akşam da zabıta ve polisler zorla büfemi parkın dışına çıkardılar. Buraya gelen belediye yetkilileri burayı benden alıp ihaleye çıkaracaklarını söylediler. Ancak burayı ranta açabilirler. Burası halkın yeriydi, halkın hizmetindeydi. Bundan sonra ne yapılır bilemiyorum. Büfemi parkın dışarısına bıraktılar ama yakında buradan da kaldıracaklar. Başka parklarda da bu uygulamaların olacağı söylendi.”

Öte yandan 30 Ocak 2017 tarihinde şaibeli bir şekilde çıkan yangında yanan kentin simgelerinden Yılmaz Güney Sineması da önce kayyum tarafından kapatılmış ve daha sonrasında çıkan yangın nedeniyle kullanılmaz hale geldiği için yıkılmış ve hemen ihaleye verilmişti. Ancak şu ana kadar yıkılan sinema için bir adım atılmamışken, AKP ve iktidara yakın çevrelerin sinemanın bulunduğu Atatürk Parkı’na cami yapılması yönündeki propagandası dikkat çekiyor.