7 milyonluk anıt yenileme projesine halk tepkili

İZMİR - Karşıyaka'da Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım ile Kadın Hakları Anıtı'nın yıkılarak yerine 7 milyon 437 bin 981 liraya yenisinin yapılmak istenmesine tepki gösteren yurttaşlar, projeyi "Rant odaklı" diye tanımladı.

İzmir'in Karşıyaka İlçe sahilinde 1972 yılında kurulan 15 metre yüksekliğindeki Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım ile Kadın Hakları Anıtı'nın CHP’li Belediye tarafından yıkılarak, yerine 7 milyon 437 bin 981 lira değerinde, 42 metre yüksekliğinde bir anıtın yapılmak istenmesi kentte tartışmalara neden oldu. Şehir plancılarının "Rant devşirme" olarak açıkladığı projeye, yurttaşlar da maliyetinin halka harcanması talebiyle karşı çıkıyor.

'ONCA YOKSUL İNSAN VARKEN'

Belediyenin çevre düzenleme projelerinin her dönem söz konusu olduğunu belirten Murat Satıh, "Rant ve çıkar odaklı projeler" diye tanımladığı projenin fuzuli harcama olduğunu söyledi. Projelerin halkın ihtiyaçlarına dönük olmadığını ve ciddi harcamalar yapıldığını ifade eden Satıh, harcanacak para ile onca evsizin ihtiyacının karşılanabileceğini ifade etti. "Yaz kış sokaklarda yatan insanlar var" diyen Satıh, yoksulların ihtiyaçlarının belediyelerinin gündeminde olması gerektiğinin dile getirdi.

Anıtın daha büyüğünün yapılması amacıyla yıkıldığını hatırlatan Kadri Urgan, harcanacak 7 milyon liranın halka harcanması talebinde bulundu.

'RANT ODAKLI'

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu ise, projenin anlamsızlığına dikkat çekerek, anıtların restore edilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak gelinen süreçte anıtın yıkılarak yerine yenisinin yapılmak isteniyor olmasının rant amaçlı olduğunu vurgulayan Karaçoğlu, yerel yönetimin şehir plancılığı anlayışına tepki gösterdi.