Hatay'da kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet sofralarda yerini aldı

HATAY - Kendine özgü zengin mutfağıyla bilinen Hatay'ın susam helvası sofralarda yerini aldı. 100 yılı aşkın süredir sadece Ramazan ayında çıkan susam helvası, sofraların vazgeçilmezi.

Kendine özgü zengin mutfağıyla bilinen Hatay’da sadece Ramazan aylarında çıkartılan susam helvası tezgahlardaki yerini aldı. Kıtır olma özelliği ile damakta hoş bir tat bırakan susam helvası hem iftar hem de sahur sofralarının vazgeçilmezi.

Hatay’ın tarihi çarşısı olan Uzun Çarşıda 100 yılı aşkın süredir tatlıyı üreten Fansa ailesi, “ata yadigarı” diyerek geleneği sürdürüyor. Yunus Emre Fansa, dedesinin dedesinden kendilerine kalan tezgahta sadece Ramazan ayında bu tatlının üretildiğini ifade etti.

‘YAPIMI ÇOK ZAHMETLİ BİR TATLI’

Yapımının oldukça zahmetli olduğunu anlatan Fansa, sabah saat 04.00 gibi dükkanı açtıklarını tatlı için gerekli olan tahin, şeker, çöven ve susamı karışımını hazırladıklarını söyledi. Pişirme işleminin ardından, macun kıvamına gelen helvanın susam ile karıştırdıklarını aktaran Fansa, helvanın pestil şeklinde iyice yaydıktan sonra bir bıçak yardımı ile 40-50 santim uzunlamasına kesildiğini dile getirdi. Demir bir merdane yardımı ile son şekli verilen tatlı, küçük parçalara dilimlenerek satışa sunulur.

'KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARILARAK GELDİ'

Çöven otundan kaynaklı oldukça hafif olan tatlı, kahve, çay ve soğuk içeceklerle tüketilir. Fansa, kilosunun 16 TL’ye satmalarına rağmen eskisi gibi rağbetin olmadığını söylüyor. Yaptıkları işin ata mesleği olduğu için sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen Fansa, “Bana bu mesleği babam öğretti; Babama dedem, dedeme de onun babası öğretti. Yani babadan oğla bu günlere kadar getirebildik. Bende kendi çocuklarıma öğreterek kuşaktan kuşağa taşıyarak bu işi sürdüreceğiz” dedi.