'Kayyumun yarım asırlık çözümü' DBP'li belediyenin projesi çıktı

HAKKARİ - AA'nın "Yüksekova'nın yarım asırlık su sorunu çözülüyor" başlığıyla servis ettiği projenin DBP'li belediyeye ait olduğunu belirten Belediye Meclis Üyesi Reşit Güneç, 8 yıldır bekletilen projenin, belediyeye kayyum atanır atanmaz kabul edildiğini söyledi.

Hakkari'nin DBP'li Yüksekova Belediyesi'ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı'nın, DBP'li belediyenin zamanında hazırladığı ancak hayata geçirilemeyen projeleri, kendi projesi olarak gösterdiği ortaya çıktı. Yüksekova Belediye Meclis üyesi Reşit Güneç, proje ve bütçeleri hazırlanmış projelerine kayyum atandıktan sonra izin verildiğini belirterek, 8 yıldır bekletilen projenin kayyum atanır atanmaz kabul edildiğini söyledi.

'PROJENİN AŞAMALARI 2014 YILINDA TAMAMLANMIŞTI'

2009 yılında belediye meclisi kararı ile yapımına karar verilen ilçenin alt yapı projesinin sürekli engellemelerle karşılaştığını dile getiren Güneç, "Projemiz alt yapı, su projesi ve arıtmayı içeriyordu. Yüklenici Hollanda firmasının talebi doğrultusunda bu projeler için 60 bin metrekare arsayı belediyenin bünyesine kattık. Avrupa Birliği'nden (AB) de bu proje için İller Bankası hesabına 48 trilyon para yatırıldı. Geriye kalan 7 trilyonu ise belediye karşılayacaktı. Projenin tüm aşamaları 2014 yılında tamamlanmıştı" dedi.

'8 YIL BEKLETİLEN PROJE KAYYUM GELİNCE HAYATTA GEÇİRİLDİ'

Proje için görüştükleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kendilerine alt yapı sorunu olan belediyelerin projelerinin sıralanmaya konulduğunu ve Yüksekova'nın 16'ıncı sırada bulunduğu bilgisi verdiğini kaydeden Güneç,

"8 yıldır bekletilen DBP'li belediyenin projesi belediyeye kayyum atandığı için hemen kabul edildi. Hükümet ve ona yakın medya da projeyi, 'kayyumun farkı' tarzında verip, projeyi ona mal etti. Yani kayyum, 6 aydır atanmış, lakin bu projenin hazırlanış aşaması bile yılları alabiliyor. Nasıl kayyumun projesi olabilir?" şeklinde sorarak tepki gösterdi.

'KAYYUM 12 ARACI DA SAHİPLENDİ'

Güneç, ayrıca DBP'li belediyeler zamanında 4 trilyon karşılığında alınan 3 kepçe, 4 otobüs, 1 ambulans, 1 itfaiye aracı, 1 greyder ile 2 pikabın da atanan kayyum tarafından sahiplenildiğini belirterek, "DBP'li belediyelerin yaptığı projeler bir şekilde engellenirken, şimdi de projelerimizi halka 'kayyumun hizmeti' diye sunuyorlar. Halk her şeyin farkında" ifadelerini kullandı.

KAYYUM: PROJEYİ HAZIRLADIK

Projeye ilişkin Anadolu Ajansı'nın (AA), 19 Mayıs Cuma günü "Yüksekova'nın yarım asırlık su sorunu çözülüyor" başlığıyla servis ettiği haberde, kayyum Mahmut Kaşıkçı şu ifadeleri kullandı: "13 kuyudan vatandaşımıza su veriyoruz. Bu su hiçbir arıtmaya, ilaçlamaya tabi tutulmadan doğrudan vatandaşımıza veriliyor. Devlet kararını verdi. Bu kapsamda 200 bin nüfusa hitap edecek bir proje hazırladık. Bu projenin tamamında 240 kilometrelik hat döşüyoruz. Bütün mahallelerimizde, sokaklarımızda hatların tamamı yenileniyor."