Yüzlerce ağaç kesilme tehlikesiyle karşı karşıya

BATMAN - Batman-Hasankeyf yolu üzerindeki Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde bulunan yüzlerce ağaç, yapılacak yeni okul nedeniyle kesilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Batman-Hasankeyf karayolu üzerindeki Gazi Anadolu Teknik Meslek Lisesi bahçesindeki yüzlerce ağaç, yapılacak yeni okul nedeniyle kesilme tehlikesiyle karşı karşıya. Öğrenciler tarafından dikilen 1000’e yakın ağacın olduğu ve okulun içerisinde bulunan tek sosyal alan olma özelliği bulunan bahçe, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Nisan ayında ihaleye açıldı. İmara açılan alanın müdürlüğün sorumluluğunda olduğu ve yapılacak okulla birlikte 2 okul arasına duvar örüleceği öğrenildi.

AĞAÇLARA ZARAR VERMEYECEKLERİNİ İDDİA ETTİLER

Daha önce de taşeron firma ile belediyeye ait yetkililer tarafından kepçelerle okula zorla geldikleri ancak tepkiler sonucu ağaçları kesmedikleri belirtildi. Okulun hemen yanında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait boş bir arazi bulunmasına rağmen okul bahçesinin imara açılması nedeniyle ağaçların kesileceği konuşuluyor. Okula gelip ağaçların kesileceği alanda incelemelerde bulunan taşeron firma ekipleri de ağaçları kökünden kesmeyeceklerini, bunun yerine belediyenin ağaç taşıma makineleriyle taşıyacaklarını savundu. Okul içerisinde okulun inşa edilebileceği başka alanların olmasına rağmen taşeron firmanın yetkilileri ellerinden başka yapacak bir şey gelmediğini ve ağaçlara zarar vermeyeceklerini öne sürerek, ağaçların kesilmesinin sorun oluşturmayacağını iddia etti.

AĞAÇLAR AKŞAM SAATLERİNDE KESİLEBİLİR

Öte yandan tüm tepkilere rağmen yüzlerce çam ağacının bulunduğu bahçede akşam saatlerinde ağaçların kesileceği öğrenilirken, Batman Çevre Gönüllüleri aktivistleri de sosyal medya hesabından açıklama yaparak, ağaçların kesilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Okul yapılacak alanda incelemelerde bulunduklarını ve alanın okul yapmaya uygun olmadığını söyleyen aktivistler, BİMER üzerinden Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sorular sorarak tepkilerini ilettiklerini kaydetti.