TOKİ konut yaptı, yol ve suyu unuttu

VAN - Van depreminden sonra TOKİ tarafından Yukarı Bakraç köyünde yapılan konutlara yol ve su yapılmadığı için köylüler, ihtiyaçlarını 1.5 kilometre uzaklıktaki köyde karşılıyor. Köylüler, “Biz bittik sorunlar bitmedi” diye isyan ediyor.

Van’ın Erek Dağı eteklerinde bulunan Yukarı Bakraç Köyü’nde 2011 depremi sonrası yapılan TOKİ evlerine ne yol ne de su ve okul hizmeti sağlandı. Köylüler bu ihtiyaçlarını 1.5 kilometre uzaklıktaki Aşağı Bakraç Köyünde karşılanıyor.

Köylülerden Muhteber Başlak (38), Van depreminde evi yıkıldıktan sonra Yukarı Bakraç Köyü’nde yapılan TOKİ evlerinde yaşamını sürdürmeye başladığını dile getirdi. Köyün ulaşım, su ve okul eksikliklerini dile getiren Başlak, özellikle kışın çok zorluk çektiklerini söyledi. Ulaşım aracı olmadığı için her gün saatlerce yol yürüdüğünü aktaran Başlak, “Devlet depremden sonra konut yaptı ancak yol yapmadı. Çocuklarımızla her gün rezil oluyoruz. Onca yolu her gün gidip gelmek kolay mı? Ama sadece seçim süreci insanların aklına geliyoruz” diye tepki gösterdi.

‘KÖY MUHTARI SORUNU ÇÖZMÜYOR’

30 yıldır Yukarı Bakraç Köyünde yaşayan Hami Karal (80) da, sorunun kaynağını köy muhtarında olduğunu ileri sürerek, “Köy muhtarı sorunlarımızla ilgilenmiyor ve sorunlarımızı dile getirmiyor” dedi. Hayvanlarını Aşağı Bakraç Köyü’nde suladıklarını anlatan Karal, şöyle devam etti: “Hayvanlarla artık çocuklarım ilgileniyor. Ben bu yolu asla gidip gelemem. Kimsenin de bu sorunu halledeceğini düşünmüyoruz. Yıllardır çekiyoruz ancak kimse verdiği sözü tutmadı.”

Yaşanan susuzluktan kaynaklı bahçelerine ekim yapamadıklarını da ekleyen Karal, “Arazilerimiz sürekli susuz kalıyor. Normalde kendi ekimlerimizi kendimiz yapıyorduk. Şuan bunu da yapamaz olduk. Dağdan su boşuna akıyor. Bir süre önce yaptıkları kanallar paramparça olmuş ancak gelip düzeltmiyorlar. Yani anlayacağınız bu köyün sorunları bitmiyor. Biz bittik sorunlar bitmiyor” diye konuştu.