Kent kent gezen seyar satıcı anne ve kızı

ANTEP - Antep'in sokak aralarında “Bir paket acı duman kaç para?” diyerek kilim, battaniye satan anne ve kızı, geçim sıkıntısından kent kent gezerek seyyar satıcılık yapıyor.

Uşaklı 3 çocuk annesi Hatice Çetiner (33) ile kızı Zümrüt Çetiner, Antep'in merkez Şehit Kamil ilçesi Kocatepe mahallesinde çocuk arabasına koydukları kilim ve battaniye satarak geçimlerini sağlıyor. Türkiye’nin dört bir yanını gezdiklerini anlatan anne kız, etraflarına toplanan yurttaşlara kendilerine has şive ile ürünlerini tanıtıyorlar. Seyyar satıcılık yaptığını söyleyen Çetinerler, gelenleri boş göndermeyecek kadar da işinin ehli.

KADIN ÜRETİYOR, KADIN SATIYOR

Sigortalı iş bulamadığı için seyyar satıcılık yaptığını belirten anne Çetiner, sıcak, soğuk, yağmur, çamur demeden yılın 12 ayı şehir şehir, sokak sokak gezerek ekmek mücadelesi verdiklerini dile getirdi. Sattığı ürünleri Uşak’taki fabrikalarda çalışan kadınların dokuduğunu söyleyen Çetiner, "Bizde fabrikalarda toptan alıp perakende satıyoruz. Anlayacağınız, ürünlerimizi arabamıza yükleyip şehir şehir geziyoruz. Kazancımız pek belli olmuyor. Kilimleri 100 TL’den satıyoruz. Günde 30 ile 40 TL kazanıyoruz. Bazı günler daha fazla kazanıyoruz. Ürünlerimizi bazen aracımız ile bazen de çocuk arabasına yerleştirerek yaya gezip satıyoruz” dedi.

İŞİN EHLİ

Gün boyunca yüzlerce insanla muhatap olduğunu ifade eden Çetiner, toplanan yurttaşlara “Bir paket acı duman sigara kaç para?” sorusunu yönelterek, işinin hünerini gösteriyor. Tüm ihtiyaçlarını kızı ile birlikte çalışarak karşıladıklarını ifade eden Çetiner, “Evim kira, su ve elektrik faturası, mutfak giderleri derken masraflarımız çok oluyor. Zor bir iş olsa da çalışmayı seviyoruz” diye konuştu.

‘HAYALİM ÖĞRETMEN OLMAKTI’

8’inci sınıfa kadar okuyan, ekonomik sıkıntılardan kaynaklı annesi ile birlikte çalışmak zorunda kaldığını belirten Zümrüt Çetiner ise, “Ekmek parası için bu sıcakta annem ile beraber dolaşıyoruz. Okumak isterdim ancak bu ülkeden her istediğini yapamıyorsun. Bana kalsa tek hayalim öğretmen olmaktı. Yinede annemle çalışıyor olmak güzel" dedi.